Praha, 26. 2. 2020 – I v letošním březnu vyzývá Amelie, z.s. k podpoře a zapojení se ve prospěch onkologicky nemocných i jejich blízkých. Osmý ročník Tulipánového měsíce informuje a vybízí k akci nejen v Praze, Olomouci, Liberci a Středočeském kraji, ale i napříč celou ČR. Každý si může vybrat, jak se zapojí. Připojíte se a pomůžete přivolat s jarem i naději?
Lidé z různých koutů republiky vytvořili výzdobu pro 23 onkologických oddělení a ambulancí v celkem 15ti nemocnicích, kde ji dobrovolníci v těchto dnech instalují. Zapojují se školy, školky, sociální služby, ale i mateřská centra a různé skupiny, stejně jako jednotlivci. „Před pár lety jsem se léčila v Praze na Bulovce. Čekárny i chodby byly vyzdobeny kresbami tulipánů a bylo to hezké – takové zpestření, kousek naděje a optimismu. Děkuji za každý obrázek, má to velký smysl,“ objevuje se na facebookových stránkách Amelie. Veselá jarní výzdoba však není to jediné, čím v březnu Amelie podpoří pacienty.
Dobrovolníci se vydají do nemocnic s hudebními nástroji a výtvarnými potřebami, aby zde nemocné potěšili a rozptýlili. Každý se může zapojit do benefičních akcí a přispět na bezplatné služby pro nemocné i jejich blízké nebo se zúčastnit různých zajímavých aktivit. Centra Amelie připravují workshopy malování tulipánů, nácvik relaxace, trénink paměti nebo výlety a přednášky. K dispozici je kampaň, která psychosociální téma onkologické nemoci zviditelní. „Tulipánový měsíc nabízí v průběhu celého března spolupráci a sdílení. Každý se může stát dobrovolníkem, koupit tulipán nebo vyhledat informace pro sebe či někoho ve svém okolí. Aktivně podporujeme komplexní péči během onkologické nemoci a informace o ní. Zároveň posíláme nemocným vzkaz, že nejsou ve své situaci sami, že na ně někdo myslí,“ říká Michaela Čadková Svejkovská, ředitelka Amelie.
Tulipánový měsíc zahájí 2. března 2020 v 19 hodin slavnostní koncert v Olomouci, který pro veřejnost a Amelii uskuteční v kapli Božího těla v Konviktu Orchestr UPOL. Zazní filmové písně a dobrovolné vstupné zahájí březnové možnosti přispět na bezplatné služby Amelie. Mezi nimi bude kromě tradičního prodeje tulipánů s Florea.cz i zasílání dárcovské SMS, olomoucký bazar nebo divadelní představení Divých žen v Praze.
„Nyní je ten správný čas se zapojit!“ vzkazuje Amelie.
Více o Tulipánovém měsíci a jeho programu lze nalézt na www.amelie-zs.cz/TM.
O Amelii, z.s.
Nezisková organizace Amelie, z.s. již čtrnáct let nabízí bezplatné služby onkologicky nemocným a jejich blízkým v Centrech Amelie v Liberci, Praze, Olomouci a Rakovníku a to formou individuální podpory odborníků, skupinových aktivit, informačním servisem a také na Lince Amelie, která má telefonickou a e-mailovou část a je dostupná po celé ČR. Dobrovolníky Amelie lze potkat v Centrech i na onkologických klinikách v Olomouci, Praze, Hradci Králové a Středočeském kraji. Amelie zajišťuje také odborné vzdělávání a množství dalších podpůrných projektů.
Organizace svojí činností pomáhá onkologicky nemocným a jejich blízkým zmírňovat dopady nemoci od chvíle stanovení diagnózy, v průběhu onemocnění i v situacích, kdy se člověk vrací do aktivního života nebo naopak umírá. Amelie je jedinou organizací v České republice, která poskytuje psychosociální podporu systematicky a odborně.
Proč onkologicky nemocní a jejich blízcí potřebují pomoc a v čem?
„Onkologické onemocnění vnese do života člověka i jeho blízkých mnoho nečekaných okamžiků a s nimi spojených emocí. Všichni potřebují informace, aby se mohli rozhodovat a podporovat. Všichni se potýkají s nezodpovězenými otázkami a nejistotou. Proto by si všichni zasloužili podporu nejen v léčbě, ale i po ní a nejen od lékařů, ale i od psychologa a sociálního pracovníka a dalších profesionálů,“ upřesňuje Šárka Slavíková, předsedkyně Amelie, z.s.
Jak pomůže psychosociální pomoc?
• Psychoterapeutické a krizové vedení se zaměřuje i na překonání strachu, pocitu bezmoci, viny nebo izolace a také na rodinné problémy, které se projevily v důsledku nemoci.
• Příznivě působí na průběh léčby, pokud je taková pomoc dostupná, nemocný a jeho blízký úspěšněji zvládají změny, které onkologická diagnóza vnáší do osobního i profesního života. Podstatně přispívá k získání nové rovnováhy a usnadňuje návrat k běžnému životu po léčbě.
• Zahrnuje i sociální a pracovněprávní poradenství a informační servis, díky kterým se lidé s onkologickým onemocněním i jejich blízcí lépe orientují v nové životní situaci a jsou lépe vybaveni pro změny, výzvy a rozhodnutí, která musí učinit.
• Je určena nejen lidem s onkologickým onemocněním, ale i jejich blízkým, kteří s nimi sdílí zátěž, včetně sociálního dopadu nemoci na život rodiny.
• Cílený odborný proces vede ke zmírnění stresu, ale fyzické a psychické aktivizaci od chvíle diagnózy po celý průběh léčby. Pomáhá, i když nemoc ustoupí a opakují se pravidelné kontroly, ale i v situaci, kdy člověk umírá.
Komu Amelie pomáhá a proč?
V počtu onkologicky nemocných zaujímáme přední místa v Evropě. V ČR žije více než 500 000 lidí, kteří prodělali nebo mají onkologické onemocnění. Předpokládá se, že do roku 2030 vzroste jejich počet až třikrát. Ročně přibyde více než 80 000 nových onkologických pacientů. Na první tři místa z hlediska četnosti onkologických onemocnění u žen patří nádory prsu, tlustého střeva a rekta, děložního hrdla a u mužů nádor prostaty, tlustého střeva a rekta a nádor plic. Česká republika dlouhodobě obsazuje přední místa v četnosti výskytu rakoviny tlustého střeva.