Minimální osobní kontakt, žádná kultura, žádný pohyb a každý den stejný. Po odchodu do důchodu starší lidé často zažívají podobný pocit jako v lockdownu. Osamělost seniorů roste, nezisková organizace Elpida se to ale snaží změnit. Aktuálně Elpida buduje největší moderní a vzdělávací kulturní centrum pro seniory v České republice na pražském Smíchově, nechybí ani online program pro seniory z celé země.
Podle expertů osamělost způsobuje psychickou i fyzickou bolest, vážné zdravotní problémy a velmi výrazně snižuje životní spokojenost i odolnost vůči stresu. Téma osamělosti je jedno z nejčastějších, se kterým se lidé obracejí na krizovou telefonickou Linku seniorů 800 200 007. Podle vedoucí Linky seniorů Kateřiny Bohaté se toto téma objevuje v 10 ze 40 hovorů denně.
„Mezi seniory je osamělost velice častá, více než 50 % lidí starších 75 let napříč Evropou žije samo a nemá blízkého člověka, se kterým by mohli sdílet každodenní radosti a strasti. Přibližně čtvrtina populace starších 75 let je v průměru v kontaktu s někým blízkým jednou týdně,” říká Kateřina Bohatá. „Jakýkoliv kontakt s druhými lidmi je léčivý. I jeden telefonát může znamenat velmi mnoho. Nedávno mi senior při loučení na sluchátku Linky seniorů řekl: Díky Vám, že jste mi naslouchala, cítím se zase jako člověk,” dodává Bohatá.
Situaci ještě umocnila epidemie koronaviru, kdy sociální kontakt suplovaly počítače a telefony. Překlopit program do online režimu se podařilo i Elpidě. Nyní jsou v online kontaktu senioři z celé České republiky a občas se připojí i někdo ze zahraničí. Někteří klienti dávají přednost virtuálnímu setkání. Mezi nimi je i několik klientů ze zahraničí, kteří jsou vděční za kontakt s domovinou.
“I online je boj proti samotě. Během epidemie koronaviru se nám podařilo na dálku propojit na 1200 našich klientů. Skvělé je to například pro ty, kteří kvůli hendikepu či péči o blízkého se nemohou účastnit prezenčních aktivit,” říká Jiří Hrabě, ředitel Elpida o.p.s.
Klienti Elpidy si už technologie osvojili natolik, že se začali scházet online jen tak. „Už to bylo pro některé holky fakt dlouhé, tak jsme si řekly, že se potkáme každý čtvrtek večer na internetu. Povídáme si a pleteme. Na baráku nemám síť, tak si chodím sednout před jednu kavárnu s mobilem,“ říká Marie, pletařka z projektu Ponožky od babičky.
Rozšířit aktivity včetně online výuky Elpidě umožní prostory budovy staré školy na Andělu. Organizace se dům chystá postupně zrenovovat, vrátit mu původní lesk a podtrhnout historického ducha. Některé úpravy jsou nezbytné k usnadnění pohybu klientů. Společně s kavárnou je v plánu vybudovat komunitní kuchyni a zahradu, která by měla sloužit i k mezigeneračnímu setkávání se sousedy. Finance na vše zmíněné nyní zkouší Elpida získat skrze veřejnou crowdfundingovou sbírku na hithit.com/Elpida, která poběží ještě 30 dnů.
Užitečné odkazy
Aktuální kampaň na hithit.com
Elpida očima našich klientů - video
Nechali jsme za nás mluvit naše klienty – video
Web Elpidy
Elpida znamená řecky naděje. Je to ale také jméno organizace, která pomáhá seniorům stát se sebevědomou a respektovanou součástí společnosti. V duchu motta Old’s Cool mění Elpida pohled na stáří – provozuje vzdělávací a kulturní Centrum Elpida pro seniory z celé Prahy a krizovou Linku seniorů, založila značku Ponožky od babičky, vydává časopis VITAL, pořádá mezigenerační Old's Cool festival. Zkrátka se snaží, aby čeští senioři vedli plnohodnotný & veselý život.
Tým Elpidy se každý den utvrzuje v tom, že rozmanitý výukový program je cestou, jak si udržet mentální kondici a sociální kontakty. Za zmínku stojí benefity, jako jsou komunikace s mladšími, kulturní obohacení, lepší porozumění technologiím i aktuálnímu dění. Učení jazyků, osvojování si počítačových dovedností nebo nových pohybových aktivit seniorům přináší jak nová přátelství, tak i pocit, že zůstávají přirozenou a sebevědomou součástí společnosti.