O další fundraisingové akci Sněhuláci pro Afriku jsem se dozvěděla od učitele základní školy pana Zdeňka Vašatky, který pro projekt Kola pro Afriku (KPA) dělá videa od samotného začátku. Tato fundraisingová aktivita podporuje projekt KPA. Jejím cílem je postavit sněhuláky ze sněhu vytvořené dětmi i studenty základních, středních a vysokých škol. Mnohdy jsou zapojeny i dětí ze školek.
V případě, že sníh v tuto dobu nenapadne, staví se sněhuláci z jakýchkoliv materiálů. Tato díla jsou pak vyfocena a na Facebooku se hlasuje pro nejlepšího sněhuláka. Vítězové získají symbolické ceny. Většinou medaile z čokolády, Fidorky nebo i nějaké jiné sladkosti. Žáci jsou tak motivováni pomáhat druhým. Jedná se i o získání financí na projekt KPA. Hlavní organizátorkou akce je Mgr. Michaela Böhmová, zástupkyně ředitele Gymnázia Ostravy Hrabůvky. Tato aktivita probíhá již na řadě škol díky nadšení této ženy. Bylo by dobré, kdyby se k této aktivitě přidaly i další školy.
O tom, co tato akce přinesla, jsem si povídala s Mgr. Böhmovou.
Jak Vás napadla myšlenka udělat akci Sněhuláci pro Afriku?
Aby mě projekt bavil, musí mít jiskru, akci, a jak by někdo podotkl, že učitelka se nezapře, musím v něm vnímat i ten hlubší smysl, někoho vést, něco mu ukázat, naučit, otevřít oči. A pak jsem taky chtěla něco paradoxního, originálního, což sníh ve spojení s Afrikou splňuje. Takže jsem vymyslela sněhuláky, kteří jak často říkám, pomáhají nejen dětem v Africe, ale i u nás.
Co Vás k tomu vedlo?
To už jsem vlastně popsala v předchozí otázce. A taky ten vnitřní neklid, plést si na sebe nějaký pořádný bič a poprat se s ním.
Jakým způsobem se zapojily jiné školy do této aktivity?
Již pátým rokem oslovujeme školy z celé republiky, aby ideálně v jeden den stavěly sněhuláky za symbolické startovné. A školy si to doplňují po svém - patroni na školách jsou skvělí, vymýšlejí spoustu doprovodných aktivit - besedy a výstavky o dětech v Africe, sněhulákovské karnevaly a soutěže, jarmarky.... Zapojují se nám děti od mateřských škol až po vysokoškoláky, děti s hendikepem, z dětských domovů - schopnosti a možnosti každého z nich jsou jiné, sněhuláci je však všechny spojují. A nejen děti, ale i dospěláky.
Jak jste jim pomohla s organizováním této aktivity?
Pro školy máme připraveny materiály, plakátky, nápady, které mohou použít, zveřejňujeme jejich fotky... Ale patroni jsou velmi nápadití a aktivní a zvládají vše sami. Svým elánem, ochotou, tolerancí, radostí mnohonásobně překonávají naše očekávání. A já jim za to moc děkuji. Bez jejich nadšené zpětné vazby by dnes už možná sněhuláci nebyli, ale stejně jako u běhů, a tady z mé strany ještě mnohem víc, nedá se nepokračovat.
Co bylo cílem uskutečnit tuto akci?
Cílem bylo spojit děti u nás na mnoha místech, učit je vnímat lidi kolem i daleko od nás, naučit je nebýt lhostejnými a nabídnout pomoc. Spojit děti ze dvou kontinentů, dětem v Africe pak pomoci prostřednictvím kol, přepraveným za takto získané peníze, ke vzdělání.
Kolik dětí se do toho zapojilo a jakým způsobem?
Zapojila se už zhruba tisícovka škol, některé každoročně, celkem odhadem 100 000 dětí, a to tak, že postavily, vyrobily sněhuláky, přispěly jakoukoli částkou.
Probíhá tato aktivita i nadále?
Letos právě startujeme pátý ročník Sněhuláků pro Afriku, a dokud nás budou školy podporovat, dokud v tom uvidí smysl, stejně jako já, budeme pokračovat. Nebo vymyslíme něco nového.
Jak se tato akce propaguje?
Platí zde totéž co u běhů pro Gambii - skromně, ale s nadšením. Máme web www.snehulaciproafriku.cz, máme vlastní Facebook, snažíme se oslovovat média, kontaktujeme školy... Kolem tří set škol se nám daří každoročně získávat, někdy více, jindy o něco méně, hodně závisí také na sněhových podmínkách v tom kterém roce. My jsme však vděčni za každou školu, za každého jednotlivce, který se nás rozhodne podpořit. A všem moc děkujeme.
Přihlašování do 5. ročníků bylo zahájeno: snehulaciproafriku.cz/novinky/21-a-je-to-tady-snehulaci-pro-afriku-2017
Dana Mičolová