Slavnostní otevření se koná 28. 5. 2013 od 14 hodin.
Respitní centrum APLA Praha – pobytové zařízení pro děti a dospělé s autismem
Nové a v ČR ojedinělé pobytové zařízení APLA Praha (Vila APLA) je zaměřeno na poskytování odlehčovacích služeb rodinám pečujícím o dítě s poruchou autistického spektra (PAS).
Jedná se o respitní (odlehčovací) pobyty pro děti nebo mladé lidi s PAS, kteří vzhledem k specifice svého postižení často nemají jinou možnost strávit týden mimo domov bez rodičů. Asistenti spolu s terapeuty zajišťují program, celodenně pracují s klienty na rozvoji sebeobsluhy, komunikace a sociálních dovedností.
Důvody ke zřízení pobytového zařízení
Zejména z důvodu narušené schopnosti vytvářet sociální vztahy a problémy s komunikací je výchova a vzdělávání těchto dětí a dospívajících velmi fyzicky i psychicky náročná. Rodiče zdravotně postiženého dítěte se potýkají se stejnými problémy jako ostatní rodiny s dětmi, navíc však musí řešit problémy spojené s autismem dítěte. Jedná se o celoživotní úděl, rodina se často ocitá v sociální izolaci (chování dítěte s PAS obvykle neumožňuje běžný sociální kontakt), rodiče se cítí se svým problémem osamoceni, neumějí si poradit v této situaci. K nepohodě rodičů přispívá i fakt, že se kdykoliv mohou dostat do situace, že se nebudou moci postarat o své dítě (např. v době onemocnění a hospitalizace). Mnoho rodin nemá možnost obrátit se na své příbuzné či známé, či tuto variantu zcela znemožňuje míra problémového chování dítěte. Pro řadu rodin je odlehčovací služba jedinou možností, jak zajistit péči o své dítě na přechodnou dobu a často také jednou z mála možností, kdy si mohou odpočinout. Tato služba je v rámci ČR zcela ojedinělá. V jiných zařízeních, která odlehčovací služby také nabízí, obvykle je souběh diagnózy porucha autistického spektra a problémového chování kontraindikací pro poskytnutí služby. Poptávka po tomto typu služeb trvale převyšuje nabídku.
Respitních pobytů využívají především rodiny dětí a dospělých s PAS s těžšími problémy v chování . Zvýšený zájem je i ze strany rodičů dětí s Aspergerovým syndromem. V jejich případě je hlavním cílem respitních pobytů pracovat na rozvoji sociálních dovedností, zajistit těmto dětem kontakt s vrstevníky a umožnit jim zapojit se do programu s ohledem na jejich zájmy.
Program i režim je nastaven tak, aby co nejvíce kopíroval jednak běžný život vrstevníka a jednak život klienta tak, jak je na něj zvyklý ze svého domácího prostředí a nevystavoval klienta dalšímu zbytečnému stresu, protože změna prostředí a lidí kolem něho je sama o sobě pro většinu klientů silně zátěžová. Snažíme se o zachování denního režimu, se kterým klient do služby přichází z domova.
V rámci objektu současně vznikla i domácnost pro 2 klienty s autismem s problémovým chováním jako celoroční pobytové zařízení.
Respitní centrum vzniklo v budově, která prošla revitalizací a modernizací. Budova je pronajata za výhodných podmínek (snížené nájemné po dobu 8 let) od Psychiatrické léčebny Bohnice. Prostředky na rekonstrukci objektu se APLA Praha podařilo získat pomocí fundraisingu: především z prostředků veřejné sbírky České televize v rámci projektu Adventní koncerty 2011, veřejné sbírky APLA Praha a prostředků od dalších dárců (LBBW, PepsiCo, Komerční banka, Čtení pomáhá, Raiffeisen stavební spořitelna, Boehringer Ingelheim, s.r.o.) a řady dalších firemních i individuálních dárců.
V respitním centrum našla své působiště také tréninková dílna pro dospělé klienty s autismem, kteří si zde mají možnost procvičovat a rozvíjet své pracovní a sociální dovednosti.
Slavnostní otevření se koná 28. 5. 2013 od 14 hod.
Adresa pobytového zařízení: objekt č.p. 102 v areálu PL Bohnice Praha, Ústavní 91/7, 181 00 Praha 8
O organizaci APLA
Asociace pomáhající lidem s autismem je občanské sdružení poskytující služby psychologické, psychiatrické, sociální a vzdělávací. Pražské poradenské středisko má celorepublikovou působnost a poskytuje největší nabídku služeb pro lidi s PAS v České republice. V oblasti diagnostiky zde pracuje psychiatr a psycholog. O rodiny s předškolními dětmi se stará tým pracovníků rané péče. Speciální pedagogové sestavují pro děti, žáky a studenty individuální vzdělávací programy, spolupodílí se poradensky na zařazování dětí do předškolních a školních zařízení, poskytují školám a školkám odborné poradenství. Vyškolení terapeuti vedou individuální i skupinové nácviky sociálních dovedností nebo analyzují a řeší problémové chování. Někteří pracovníci poskytují odborné poradenství pobytovým zařízením sociální péče, které mají v péči klienty s PAS. APLA Praha je současně registrovaným poskytovatelem terénních a pobytových sociálních služeb a realizuje programy podporovaného zaměstnávání. Provozuje ojedinělé celoroční pobytové zařízení pro osoby s autismem a těžkým problémovým chováním.
Od června 2010 je APLA Praha stálým členem a členem správní rady mezinárodní asociace neziskových organizací Autism - Europe se sídlem v Bruselu, která prosazuje zájmy a práva lidí s autismem a jejich rodin v Evropě.
O autismu
Autismus je vrozená vývojová porucha sociálního a emočního vývoje a komunikace, která ovlivňuje mnohé oblasti života a navenek se projevuje nestandardním chováním. Vývoj dítěte je narušen zejména v oblasti slovní a mimoslovní komunikace, vztahů s lidmi, vnímání a představivosti. Nicméně manifestace projevů i v rámci jedné diagnostické kategorie může být velmi různorodá. Modelový příklad člověka s diagnózou poruchy autistického spektra neexistuje. Stejnou diagnózu sdílí lidé nadprůměrně inteligentní i s mentální retardací, spontánně navazující kontakt i uzavření, klidní i aktivní s poruchami chování. Někteří lidé s touto diagnózou vyžadují speciální vzdělávání a neustálý dohled, jiní žijí samostatně, jsou úspěšní v zaměstnání a vedou spokojený rodinný život. Nicméně u všech lidí s touto diagnózou je vývoj v konkrétních oblastech narušen do té míry, že lze dopad poruchy na člověka a na jeho rodinu považovat za závažný a handicapující. S autismem se rodí už každé 100. dítě.