Už dávno jsem potkala ženu, která měla těžký osud a to v začátcích své dospělosti. Nejen, že přišla o svého manžela krátce po svatbě, ale následovalo další zklamání.
Jmenuje se Jitka Štruplová a je ze Severní Moravy. Svůj osud nevzdala. Začala psát, malovat a život ji tak začal naplňovat. Rozhodla se udělat dobrý skutek. Našla nápad, jak pomůže postižené Anetce, která je zcela závislá na svých rodičích a to nepřetržitě - 24hodin denně. Napsala zajímavou knihu s názvem "Nejkrásnější na světě je dětský úsměv". I Vy můžete být jejím majitelem. Zakoupením knihy navíc přispějete na dobrou věc. Pomůžete Anetce. Více se dozvíte z rozhovoru, který jsem pro Vás připravila.
Kdy a jak jste se dostala na dno?
Poprvé to bylo, když mi zemřel manžel. On měl 24 let, já 23 a naše dcera v den jeho smrti 1 rok. Neměla jsem byt, zařízení a zůstala mi jen půjčka na kočárky. Podruhé to bylo, když jsem se po 24 letech rozešla se svým partnerem, který byl otcem mých dalších dvou dětí. Náš vztah už nefungoval a děti byly velké, tehdy jsem se rozhodla změnit život a vztah ukončit.
Co Vám nejvíce pomáhalo?
Vždy mi pomáhala práce. Něco dělat, pustit si k tomu televizi nebo rádio, abych zaměstnala svůj mozek a nemyslela na to nejhorší. Po rozchodu s partnerem jsem začala malovat. První to byla plátna mých vnuků, které jsem si pověsila do ložnice, abych když ráno otevřu oči, viděla, že mám pro co žít. Pak následovaly portréty mých tří dětí v období 3-5 let, protože to je nejkrásnější - dětství a bezstarostnost. Malovala jsem květiny, přírodu a další portréty. Při malování zapomenu na celý svět i všechny starosti.
Kdy a proč jste začala psát?
V minulém roce jsem se rozhodla změnit svůj život a dál se vzdělávat. Vytvořila jsem si vlastní web www.jakzmenitzivotza12mesicu.cz/, kam píšu články, básničky a uveřejňuji fotografie. Také jsem napsala internetovou knížku E-book „Jak změnit život za 12 měsíců“. Bohužel program jsem ještě nedokončila.
Kdy jste přišla na myšlenku napsat knihu a proč?
Na myšlenku napsat svou první knihu „Nejkrásnější na světě je dětský úsměv“ mě přivedla v minulém roce pracovní návštěva u rodiny, která má postiženou dceru. Znala jsem je už dříve, ale měla jsem tolik starostí s vlastními dětmi, že jsem je sice politovala, ale to bylo všechno. Dnes už jsou mé děti samostatné a já jsem si teprve tehdy uvědomila tu obětavost a to, jakou musí mít tito rodiče sílu, aby zvládli celodenní péči o svou dceru. Tehdy jsem uvažovala, jak bych jim pomohla a protože nejsem zvyklá brát od někoho zadarmo peníze, rozhodla jsem se, že napíšu knihu o dětství a částí ceny přispěji této rodině na ochranné pomůcky, které nehradí stát. Chtěla jsem, aby si rodiče, kteří mají zdravé děti, uvědomili, jaký dostali dar – zdravé dítě.
Druhá kniha je pouze v elektornické podobě jako E-book a jmenuje se „Láska, romantika a sex“. Zabývám se v ní hlavně vztahem mezi mužem a ženou. Je v ní spousta povídání, básně, příběhy, kritika dnešních vztahů a fotografie květin a přírody. A proč jsem ji napsala? Denně slyším při své práci životní příběhy lidí a sama mám hodně zkušeností s tímto tématem. Když milujeme, nasadíme si růžové brýle a nevidíme skutečnost, zvláště chybí komunikace mezi partnery. Z rozchodů pak vznikají psychické problémy. Při čtení Vás některá stránka pohladí a jiná Vám vrazí facku, další rozesměje a jiná rozpláče, tak jako život.
Kde a jak se dá objednat Vaše kniha?
Moje knihy lze objednat na mém webu www.jakzmenitzivotza12mesicu.cz/. V záhlaví hlavní stránky jsou názvy. Klikněte na ně a otevře se Vám objednací formulář. Po zaplacení a přijetí částky na účet u papírového vydání zasílám osobně poštou, elektronické vydání přijde automaticky do e-mailu, stačí kliknout na odkaz a otevřít.
Co říkáte na lidi s handicapem
Záleží na tom, jaký mají handicap. Někteří se s ním porvou, jiní život vzdávají. V každém případě je možná pomoc, otázkou je, zda ji přijmou a jak na ni budou reagovat.
Můžete nám sdělit nějaký životní příběh člověka s handicapem?
Při své práci se potkávám s různými lidmi, jejich handicapy i životními příběhy. O Anetce, postižené holčičce a jejím životě jsem napsala s její maminkou letáček, který je součástí knížky „Nejkrásnější na světě je dětský úsměv“ a který si může přečíst každý, pokud si knihu koupí. Já bych ale chtěla upozornit na další příběh, který je o nevidomém chlapci, kterého terorizuje počítačový hacker. Napsala jsem ho podle skutečnosti, je tady z Valašska a může si ho každý zdarma stáhnout z mého webu.
Proč Vás tento příběh zaujal?
Když jsem slyšela část příběhu, který mi vyprávěla matka nevidomého chlapce, tak jsem tomu nechtěla věřit! Při další schůzce jsem však viděla všechny materiály a zhrozila jsem se, co se může stát a jaká bezohlednost v tomto světě panuje, proto jsem napsala příběh „Lidská bestie“, kde je možno vidět i skutečné doklady, které se této kauzy týkají.
Jaké je Vaše vzdělání a kde jste pracovala?
Jsem vyučená jako prodavačka Jednoty a maturovala jsem na Střední ekonomické škole. Pracovala jsem jako prodavačka, jako technik v Tesle Rožnov pod Radhoštěm, jako účetní a od roku 2000 pracuji v České pojišťovně, a.s.
Jaký máte názor na neziskové organizace, které pomáhají duševně nemocným?
S neziskovými organizacemi, které pomáhají duševně nemocným, jsem se ještě nesetkala, takže nemůžu posoudit. To, že je tolik nemocných, dávám za vinu státu. Nejistoty, které u nás panují a nesmyslné zákony, které podporují špatné chování lidí a rozdělování státních peněz lidem, kteří jsou zdraví, ale líní pracovat, je špatné a nesmyslné.
Co říkáte na medializaci duševně nemocných?
Myslím si, že duševně nemocných lidí přibývá. Někdo to skrývá, jiný si hledá pomoc. Medializace těchto problémů může pomoci hodně lidem. Otázkou je, jak se k tomu každý postaví. Někdo si své problémy hýčká a je pro něj důležitější, že ho všichni litují. Jiný se snaží a udělá vše pro to, aby se jich zbavil.
Co byste vzkázala lidem s duševním onemocněním?
Nevzdávat se! Udělat pro sebe maximum, protože život máme jen jeden a nikdo ho za nás neodžije. Najít si nějakou činnost, která je natolik pohltí, že zapomenou na své problémy. Je spousta handicapovaných, kterým chybí orgány, a přesto sportují, malují a vyrábějí různé výrobky a z nich si máme brát příklad.
Dana Mičolová