Knihy, které mají duši

  • 31. 03. 2025
Knihy, které mají duši

Praktický průvodce zvládáním úzkosti a budováním odolnosti, aktivity pro zvládání hraniční poruchy osobnosti. psychoterapie zaměřená na práci s tělem.

Řeřicha, Robert
Úzkost mě nezlomí
Praktický průvodce zvládáním úzkosti a budováním odolnosti
399 Kč, 256 str., brož.
Prohlédnout ukázky
Tato cvičebnice je určena všem lidem, kteří bojují s úzkostí, ať už se projevuje obavami a strachy, negativními myšlenkami, psychosomatickými příznaky, či panickými záchvaty. K tomu, abyste zvítězili nad svými „bubáky“, potřebujete vědět, co přesně dělat, jak to dělat správně, a pochopit, proč je to důležité.
Cvičebnice je rozdělena na 12 oddílů, které obsahují celkem 64 cvičení s tělem, myslí a emocemi. Každý oddíl je jako jeden pilíř mostu, po kterém budete krůček po krůčku přecházet přes rozbouřenou řeku do krajiny vnitřního klidu a duševní pohody.
Oddíly cvičebnice navazují jeden na druhý, postupně si osvojíte techniky, které přinášejí úlevu od úzkosti, posílíte svou vůli a odolnost. Každým dalším cvičením zpevníte základy, které vám budou oporou na cestě k hlubšímu sebepoznání. Jednotlivá cvičení jsou doplněna pracovními listy a záznamovými archy, budete mít k dispozici podrobné návody pro práci s tělem i myslí.
MUDr. Robert Řeřicha vystudoval všeobecné lékařství při Univerzitě Karlově a posléze se několik let věnoval výzkumu rizika vzniku nádorových onemocnění vlivem radioaktivního záření. Po ukončení studia MBA působil v mezinárodních korporacích, později pak v digitálních agenturách jako kreativní ředitel a account manager se zaměřením na oblast zdravotnictví. Je absolventem výcviku ve schematerapii a od roku 2018 se věnuje koučinku a terapii. Kromě toho píše články a tvoří online kurzy Štěstí naproti (www.stestinaproti.cz) zaměřené na zvládnutí úzkosti, panických atak a fobií.

Corso, Debie; Holt, Kathryn C.
Nejsem totálně šílená
Aktivity pro zvládání hraniční poruchy osobnosti
Překlad Antonínová, Hana
279 Kč, 144 str., brož.
Prohlédnout ukázky
Máte-li hraniční poruchu osobnosti (HPO), potýkáte se možná s potížemi se zvládnutím silných emocí, každodenního života a udržením vztahů. Možná že se kvůli své diagnóze ani zřetelně nevnímáte. Hraniční porucha osobnosti je sice součástí vašeho životního příběhu, ale není celým příběhem. Jste-li připravena získat poznatky o moudrosti své jedinečné mysli, tato kniha vám pomůže, abyste začala.
Kniha nabízí řízená cvičení založená na principech dialektické behaviorální terapie (DBT), která vám pomohou udržet emoce v rovnováze, vyhradit si čas pro sebepéči a zkoumání a učinit přítrž přehnaně kritickému sebehodnocení. Naučíte se také omezit stres a jeho spouštěcí faktory, posílíte svou odolnost a zlepšíte komunikaci s ostatními lidmi. Psaní může být prostředkem hluboké sebereflexe a hojení. Na co ještě čekáte? Váš příběh právě začíná.
Debbie Corso je vlivná blogerka a peer edukátorka, sama se potýká s hraniční poruchou osobnosti.
Kathryn C. Holt je psychoterapeutka.

Smith, Edward W. L.
Tělo v psychoterapii
Překlad Struková, Silvie
449 Kč, 280 str., brož.
Prohlédnout ukázky
Tato takřka klasická kniha je dodnes uznávaným dílem na poli psychoterapie zaměřené na práci s tělem. Autor ve svém integrativním pojetí čerpal z přístupů mnoha osobností jako Alexander Lowen, Moshe Feldenkrais, Stanley Keleman, Albert Pesso, John Pierrakos, Virginia Satir či Erving Polster, přičemž za zakladatele na tělo orientované psychoterapie považuje Wilhelma Reicha. Ve své knize tak autor seznamuje s nejefektivnějšími aspekty bioenergetiky, gestalt psychoterapie, Pesso Boyden psychomotorické terapie, reichiánské orgonomie a dalších směrů a v knize se zmiňuje o řadě praktických terapeutických technik. Autorův pohled je holistický a zkoumá rozmanité cesty od narušeného k přirozenému fungování osobnosti.
Edward W. L. Smith je psychoterapeut, lektor a vysokoškolský učitel se vzděláním v bioenergetice, gestalt terapii a psychomotorické terapii a zkušeností s dalšími metodami zaměřenými na práci s tělem. Dlouhodobě se také věnuje vzpírání. Řadu let měl psychoterapeutickou praxi v americké Atlantě. Dnes působí jako emeritní profesor psychoterapie na Georgia Southern University.