Maminka, která vybudovala na Šumpersku celou síť aktivit pro děti s autismem. Čtrnáctiletá dívka, co je oporou své kamarádce s Aspergerovým syndromem. Škola rozvíjející talent chlapce s AS, přestože jeho chování není standardní. Tak to jsou tři vítězové ceny APLAUS, jejíž vyhlášení proběhlo 2. dubna na Světový den porozumění autismu.
1.ročník soutěže APLAUS zaznamenal celkem 24 nominací a všechny příběhy braly za srdce. Po dlouhém rozhodování vybrala porota 8 nominovaných, kteří obdrželi čestné uznání a vítěze jednotlivých kategorií.
V kategorii DOSPĚLÍ zvítězila paní Věra Nedomová, která vytvořila na Šumpersku prostředí, kde můžou děti s autismem trávit volný čas, na její popud ve škole vznikla i třída pro děti s autismem a navíc založila organizaci poskytující pomoc rodinám dětí s PAS, Dětský klíč.„Velice si vážím nominace od lidí, kteří se mnou žijí v jednom městě a jsem ráda, že jim mohu být aspoň trochu prospěšná,“ řekla Věra Nedomová.
Na pomyslném stupínku vítězů v kategorii DĚTI stanulačtrnáctiletá Magdalena Roubalová, která už odmalička svým přátelstvím pomáhá kamarádce Šárce s Aspergerovým syndromem. „Byla jsem překvapená, že mě maminka Šárky nominovala a vůbec jsem nečekala, že bych vyhrála. Jsem ráda, že jsem kamarádka Šárky, je to úžasný člověk. Je škoda, že to někteří lidé nevidí. Je pravda, že je často nejistá, ale když je se mnou nebo s rodinou, tak se rozpovídá a je opravdu podivuhodná,“ řekla Magdalena Roubalová po svém vítězství na adresu svojí kamarádky.
Za kategorii INSTITUCE si odnesl sošku APLAUS ředitel střední školy mediální grafiky a tisku z Prahy, Jiří Cikán. Škola rozvíjí a podporuje talent studenta LadaneNémeta a jeho diagnózu Aspergerův syndrom nebere jako překážku, naopak se snaží v této oblasti se vzdělávat.
Vybrat vítěze byl opravdu nesnadný úkol, kterého se zhostila odborná porota. V té zasedly Ing. Magdalena Čáslavská, výkonná ředitelka APLA Praha, PhDr. Kateřina Thorová, PhD. vedoucí metodického střediska APLA Praha, Mgr. Markéta Matušková, specialista úvěrové administrace, LBBW Bank, která na problematiku autismu psala svou bakalářskou a diplomovou práci.
„Hlavním cílem projektu bylo zviditelnit a formálně ocenit přínos těch, kteří pomáhají lidem s autismem. Díky tomuto projektu zvýšíme povědomí o problematice PAS. Současně alespoň symbolickou formou veřejně oceníme postoje a práci dětí i dospělých, kteří v minulosti lidem s touto diagnózou podali pomocnou ruku a byli jim podporou v těžkých životních situacích,“ řekla ředitelka organizace APLA Magdalena Čáslavská.
Vítězové obdrželi kromě sošek APLAUS, které navrhli a vyrobili zaměstnanci sociálního podniku CHRPA Krnov, o.p.s. také drobné dárky a vstupenky na divadelní představení. Ty věnovala divadla: Národní divadlo, divadlo Archa, Kalich, Dejvické divadlo, divadlo Kouzel Pavla Kožíška a divadlo ABC a Rokoko, které darovalo vstupenky i všem nominovaným finalistům.
Vyhlášením výsledků program zdaleka nekončil. Zaměstnanci APLA Praha chtěli využít tuto chvíli k alespoň symbolické oslavě desátého výročí založení organizace APLA Praha a předali dort zakladatelům Hynkovi Jůnovi a Kateřině Thorové a ředitelce organizace Magdaleně Čáslavské.
Po sfouknutí svíček na dortu se všichni odebrali na skvělý raut, který připravila o.p.s. „Slunce všem“, které tímto děkujeme za výbornou spolupráci. Dále děkujeme generálnímu partnerovi LBBW Bank CZ za poskytnutí krásných prostor k akci.
Vítězné i finálové nominace si můžete přečíst na webu organizace APLA www.praha.apla.cz.
Projekt byl financován z Evropského sociálního fondu, ve spolupráci s MPSV - mezinárodní projekt Společně to zvládneme a MŠMT – Nevědomost ubližuje a s přispěním Magistrátu hl. města Prahy.
Asociace pomáhající lidem s autismem je občanské sdružení poskytující služby psychologické, psychiatrické, sociální a vzdělávací. Pražské poradenské středisko má celorepublikovou působnost a poskytuje největší nabídku služeb pro lidi s PAS v České republice. V oblasti diagnostiky zde pracuje psychiatr a psycholog. O rodiny s předškolními dětmi se stará tým pracovníků rané péče. Speciální pedagogové sestavují pro děti, žáky a studenty individuální vzdělávací programy, spolupodílí se poradensky na zařazování dětí do předškolních a školních zařízení, poskytují školám a školkám odborné poradenství. Vyškolení terapeuti vedou individuální i skupinové nácviky sociálních dovedností nebo analyzují a řeší problémové chování. Někteří pracovníci poskytují odborné poradenství pobytovým zařízením sociální péče, které mají v péči klienty s PAS. APLA Praha je současně registrovaným poskytovatelem terénních a pobytových sociálních služeb a realizuje programy podporovaného zaměstnávání. Provozuje ojedinělé celoroční pobytové zařízení pro osoby s autismem a těžkým problémovým chováním.
Od června 2010 je APLA Praha stálým členem a členem správní rady mezinárodní asociace neziskových organizací Autism - Europe se sídlem v Bruselu, která prosazuje zájmy a práva lidí s autismem a jejich rodin v Evropě.