4. ročník Jazykové a literární soutěže Čeština je i můj jazyk - tisková zpráva

  • 13. 04. 2018
4. ročník Jazykové a literární soutěže Čeština je i můj jazyk - tisková zpráva

Praha, 9. dubna 2018: Žáci základních a středních škol se letos už po čtvrté zamýšlí nad tím, jaké to je být cizincem a nerozumět svému okolí. Účast v Jazykové a literární soutěži Čeština je i můj jazyk vybízí k tvůrčí a literární aktivitě a přináší možnost vzájemného poznávání žáků, jejichž mateřským jazykem je čeština a žáků s odlišným mateřským jazykem. Soutěž se zaměřuje na český jazyk jako prostředek k vzájemnému porozumění.

 

V minulosti se soutěže zúčastnilo přes 500 žáků základních a středních škol z celé České republiky. Společnost META, která soutěž vyhlašuje, vydala v roce 2015 ve spolupráci s nakladatelstvím Baobab sborník Čeština je i můj jazyk, který obsahuje finální příspěvky všech třech předchozích ročníků.

„Stejně jako v minulosti i letos chceme připomenout, že migrace je přirozená věc. Vše na planetě je v pohybu. Lidé přicházející do České republiky, obzvláště pak děti, musejí překonávat mnoho překážek. Jednou z nich je neznalost českého jazyka. Ten je z hlediska práva na vzdělání a úspěšného začlenění do výuky pro žáky s odlišným mateřským jazykem klíčový.“ Říká programová ředitelka společnosti META Kristýna Titěrová.

Jednotlivci a skupiny žáků budou letos soutěžit ve třech kategoriích. V kategorii Promiňte, nerozumím, se budou žáci ZŠ do 6. tříd zamýšlet nad tím, jaké to je, když se ocitnou v neznámé zemi, kde všichni okolo mluví neznámou řečí. Ve Ztraceno v překladu budou žáci ZŠ od 7. tříd a SŠ uvažovat nad tím, k jakým nedorozuměním a situacím může dojít, když lidé mluví různými jazyky, pocházejí z různých zemí a kultur. Třetí, skupinovou kategorií, je Průvodce naší školou, ve které budou žáci ZŠ i SŠ vytvářet pomůcku pro orientaci v prostředí školy pro nové spolužáky bez znalosti češtiny. Forma literárních příspěvků i průvodce je libovolná, žáci mohou zvolit formát, který jim vyhovuje a je pro ně srozumitelný.

Příspěvky mohou účastníci posílat do 15. května 2018. Podrobné informace k soutěži najdou zájemci na webových stránkách METY. Odbornou porotu, která bude příspěvky hodnotit, tvoří nakladatelka Tereza Horváthová, scénárista Vojtěch Mašek a spisovatel Marek Šindelka.

Slavnostní vyhlášení proběhne v druhé polovině června v rámci konference zaměřené na podporu výuky češtiny pro žáky s odlišným mateřským jazykem. Na autory tří nejlepších příspěvků v každé ze tří kategorií čekají zajímavé ceny ve formě zážitků, kurzu tvůrčího psaní, knih a elektroniky.